Romania castiga Proba de maraton dela Beijing 2008

Stiu ca nu e o veste pre populara, nu ca una despre fotbal de exemplu, dar pentru mine este una de mandrie, mai ales daca te gandesti ca atleta Constantina Diţă-Tomescu care a câştigat proba feminină de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing devansand cu aproape 1 minut restul plutonului, incluzand reprezentantele Keniei si Chiniei.

Astfel României castiga cea de-a treia medalie de aur la această competiţie după cele cucerite de Alina Dumitru (judo) şi echipajul feminin de 2 rame fără cârmaci (Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu).

Constantina Diţă-Tomescu, 38 de ani, a fost cronometrată pe distanţa de 42,195 km cu timpul de 2h26min.44/100, reuşind să o devanseze pe campioana mondială en titre, Catherine Ndereba din Kenya – 2h27min.06/100, medalia de bronz revenind chinezoacei Zhou Chunxin – 2h27min.07sec.

Cealaltă reprezentantă a României în această cursă, Lidia Şimon, s-a clasat pe poziţia a 8-a, în 2h27min.51/100.