Event: Maratonul Medieval Medias Data: 20/06/2009
Locatie: Medias/Romania Probe: MTB
Timp: 05:04:51 Distanta: 75 km
Viteza medie: 14.76 km/h Pozitie: #29/55 @categorie

A durat un pic pana am reusit sa ma pun sa scriu despre asta. Dar pentru cei care inca nu stiu, weekend-ul trecut am facut un mic tur de forta si am fost la doua concursuri diferite. Primul dintre ele a fost aceasta de MTB si al doilea un semi-maraton montan la Tusnad.

Vroiam sa fac aceste 2 competitii impreuna dar apoi ma razgandasem din cauza dificultatiilor cu transportul cu trenul, mai ales cand cari si o bicicleta dupa tine. Din fericire, in joia dinainte de weekend am primit de dimineata un telefon de la o amica oana pe care am intalnit-o la maratonul miercurea-ciuc care isi dorea sa faca acelasi weekend impreuna cu sotul ei, si care din fericire avea si masina :D.
Fara sa stau prea mult pe ganduri, am acceptat :).

Am plecat de vineri seara spre sighisoara unde am dormit la o pensiune, si de acolo dimineata am plecat spre medias.

IMG_9709

Am ramas surprins sa vad o multime de oameni aliniati la start. Am aflat la final ca au fost 305 participanti.
Dupa ce am fost mai precaut la miercurea ciuc, aici am fost un pic mai viteaz si m-am inscris la traseul de 75Km.

Cursa a fost foarte misto, mi-a placut ca a fost una continua si nu ture. Traseul a fost destul de dificil pentru mine si asta datorita in primul rand soarelui care m-a ars un pic.

The bike glove tan

Am avut parte de 2-3 cazaturi usoare, dar nimic serios.
Una dintre ele a fost un pic amuzanta pentru ca a fost din cauza unui santulet ascuns in iarba si pe care mai nimeni nu il observa si cam toti pe care i-am vazut in spatele meu au cazut in acelasi loc :)).

Sincer ma asteptam sa fie mai mult traseu prin padure, dar asta e.
In final dupa multe injuraturi la adresa caldurii am trecut linia de sosire.

Puteti sa vedeti un mic filmulet despre eveniment mai jos.

Maraton Medieval from eliseimiron.com on Vimeo.

Source: eliseimiron.com

Cam atat despre asta. Cautam urmatorul concurs 🙂
Cheers

PS: am termintat pe locul 26 la categoria mea de varsta pentru traseul de 75Km. 🙂